• Вашингтон, округ Колумбия
Следите за нами

Hakkımızda

Uygur Araştırmaları Merkezi (CUS), Aralık 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde faaliyetlerine başlamış, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. CUS, akademik araştırmalar ile insan hakları savunuculuğunu bir arada sergileyerek Uygurlar ile ilgili çalışmalara ve etkinliklere odaklanmaktadır. Uygurların tarihi, kültürü ve siyasi hayatı hakkında çeşitli çalışmalar yürütmektedir, tarihi mirası derinlemesine analiz etmekte ve bilimsel temelde geliştirmektedir. CUS ayrıca araştırma ve insan hakları savunuculuğu yoluyla insanları Uygurların ve Doğu Türkistan’ın diğer halklarının durumu hakkında eğitmek için çalışmaktadır. Hükümetler, uluslararası kuruluşlar için stratejik politika önerileri konusunda tavsiyelerde bulunmak yönelik Uygur perspektifi ile araştırmalar yapmakta ve raporlar yayınlamaktadır.

Misyonumuz:

Uygur tarihini, kültürünü, siyasetini incelemek ve Uygur edebi eserlerini ve tarihi şahsiyetlerini dünyaya tanıtmak; Doğu Türkistan’da meydana gelen Uygur soykırımı ve diğer siyasi, kültürel, ekonomik, sosyal ve çevresel krizler konusunda kapsamlı araştırma ve çalışmalarla farkındalık yaratmak; Akademik faaliyetlerde bulunmak ve hükümetlere, uluslararası kuruluşlara, dini organizasyonlara ve diğer ilgili kurumlara Doğu Türkistan hakkında araştırma raporları ve politika önerileri sağlamak; Doğu Türkistan davasını ve Uygur halkının koşullarını sağlıklı bir şekilde geliştirmek için yeni yollar ve stratejiler araştırmak.

Gayemiz:

Uygur Araştırmaları Merkezi, akademik ve savunuculuk faaliyetleri yoluyla Uygur halkının ulusal varlığını ilerletmeyi ve Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırımı ve suçları konusunda hem Müslüman hem de küresel toplum arasında farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. CUS, Uygur halkı arasında eğitimi teşvik etmenin ve Doğu Türkistan davasını güçlendirmenin yanı sıra, Çin Komünist Partisi’nin Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar ve diğer Türk Müslümanlar üzerinde nasıl ekonomik ve siyasi baskı uyguladığını incelemeyi de amaçlamaktadır. Ayrıca CUS, ÇKP’nin hem Orta Asya’daki hem de diğer Müslüman çoğunluklu ülkelerdeki faaliyetlerine ve bu bölgelerdeki politikalarının ekonomik, sosyal ve çevresel sonuçlarına ışık tutmaktadır.

Yönetim

Abdulhakim İdris
İcra Kurulu Direktörü

1968’de Doğu Türkistan’ın Hotan şehrinde doğdu. 1986’da El Ezher Üniversitesi’nde Mısır’da İslam okumak için memleketin- den ayrılmadan önce Hoten’de gizli medreselerde İslami ilimler ve Arapça konusunda eğitim gördü…

Copyright Center for Uyghur Study - Все права защищены.

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.