• Вашингтон, округ Колумбия
Следите за нами

Yönetim

Abdulhakim Idris
Abdulhakim Idris

Abdulhakim İdris

İcra Kurulu Direktörü

1968’de Doğu Türkistan’ın Hotan şehrinde doğdu. 1986’da El Ezher Üniversitesi’nde Mısır’da İslam okumak için memleketin- den ayrılmadan önce Hoten’de gizli medreselerde İslami ilimler ve Arapça konusunda eğitim gördü. Kahire’de okuduktan sonra, 1990’da Avrupa’da sığınma arayan ilk Uygurlardan biri olarak Almanya’nın Münih kenti- ne yerleşti. Münih’teki Deutsche Angestellten-Akademie’de (DAA) Endüstriyel Yönetim Bölümü’nde okudu.

İdris, Almanya’da Avrupa’nın ilk Uygur organizasyon olan ve 1991 yılında temelleri atılan Avrupa Doğu Türkistan Birliği’nin kurucu üyelerin- den biridir. İdris aynı zamanda 1996’da Dünya Uygur Gençlik Kongresi’ni (WUYC) ve 1999’da Doğu Türkistan Ulusal Kongresi ile ve 2004’te Dünya Uygur Kurultayı’nın kurucuları arasında yer aldı. Dünya Uygur Kurultayı’nda, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Hazinedar ve Mülteci Merkezi Direktörlüğü görevlerini üstlendi. Dünya Uygur Gençlik Kongresi’nin Yürütme Kurulu Başkanı ve Haznedarı oldu. Ayrıca, Washington DC’deki Uygur Amerikan Derneği’nin Yönetim Kurulu üyelerinden biri olarak görev yaptı. 2017’de İdris ve eşi Rushan Abbas, Uygur Hareketi’ni (Campaign for Uyghurs – CFU) kurdu. Abdulhakim İdris, Dünya Uygur Kurultayı’nın Baş Müfettişliği görevini yürütmüştür. Washington D.C. merkezli bir düşünce kuruluşu olan Uygur Araştırmaları Merkezi’nin (Center for Uyghur Studies) kurucusu ve İcra Direktörüdür.

İdris, Doğu Türkistan Davası ve Uygur toplumunun hakları için mücadele edip Uygur diasporasının kanaat önderlerinden biri haline geldi. Bu kapsamda hem Amerika’da hem de dünyanın diğer ülkelerindeki yayın organlarında makaleler yayınlamış ve çeşitli konferanslara katılarak Uygur Soykırımı’nın durdurulması noktasında mücadele etmektedir. 2020’nin Eylül ayında İngiltere’nin Başkenti Londra’da gerçekleştirilen ve Çin’in soykırım suçu işlediği kararını veren Uygur Tribünal’da uzman tanık olarak çağrılan İdris, özellikle İslam dünyasının Doğu Türkistan halkına sahip çıkması ve CCP’in dezenformasyonuna karşı bilinçlenmesi için mücadele etmektedir. 2009’da Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınan İdris, şu anda Virginia’da yaşıyor. İngilizce, Almanca, Arapça, Uygurca ve Türkçe bilmektedir.

Copyright Center for Uyghur Study - Все права защищены.

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.